Za murem w Betlejem
Piłkarze Palestyny, którzy bywają aresztowani za współpracę z Hamasem i nie mogą wyjechać z kraju, debiutują dzisiaj w mistrzostwach Azji.
22 lipca 2009 roku na punkcie kontrolnym między Palestyną a Izraelem został zatrzymany 22-letni Mahmoud Sarsak. Sprawdzający jego papiery strażnik stwierdził, że Sarsak jest odpowiedzialny za podłożenie bomby, która raniła izraelskiego żołnierza, oraz podejrzany o bliskie związki z Islamskim Dżihadem. Mężczyzna został osadzony w areszcie, ale z braku dowodów nie postawiono mu zarzutów.
Nie został jednak zwolniony i odbywał karę mimo braku formalnych podstaw. 19 marca 2012 roku, gdy po raz szósty jego areszt został przedłużony, rozpoczął strajk głodowy. Domagał się statusu jeńca wojennego, a także odrzucił propozycję Izraela wyjazdu do Norwegii. Stracił niemal połowę masy ciała, a gdy w końcu 14 czerwca 2013 roku – po 87 dniach głodówki – władze Izraela zgodziły się go wypuścić, zaczął pić mleko. Wyszedł z więzienia niemal równo trzy lata po aresztowaniu – 10 lipca. Do dziś nie usłyszał zarzutów i nie stanął przed sądem.
Sarsak w momencie aresztowania był członkiem piłkarskiej reprezentacji olimpijskiej Palestyny, a także miał za sobą dwa występy w pierwszej drużynie (z Irakiem i Chinami). Na wieść o strajku głodowym i nieprawnym przetrzymywaniu w więzieniu o sprawiedliwość dla niego zaczęły się upominać ważne postaci ze środowiska piłkarskiego, m.in. Eric Cantona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta